Vozvrashchenie / Dönüş

Posted on 01/07/2011

1[IMDB]

Babanın on iki uzun yılın ardından beklenmedik dönüşü mü yoksa çocukların hayatını sonuna kadar değiştiren yolculuktan zorlu dönüşleri mi kestiremiyorum. Ama ‘Dönüş’le dönüp de içlerimize bakmamak mümkün mü… Uçsuz bucaksız lacivert sekanslar gözlerinin önünden akıp geçerken sen Andre miydin, yoksa İvan mı?

Yönetmen Andrei Zvyagintsev‘in iki uzun metraj filminden biri olan dönüşü sadece göz atarken bir solukta içiverdim. Derin Rus sessizlikleri, yağmur, eski bir fotoğraf, iki kardeş günlüklerine nöbetleşe neler karaladılar? Andre çok hayalini kurmuştur belki babasıyla karşılıklı oturup votka yudumlayıp hayattan söz etmenin. Vanya ise babasının sıcak kucağını büsbütün unutmuştur. Annesinin onaylamasına rağmen bu adamın kim olduğuna dair bile kuşkuları var. “Nerden çıktı şimdi gitmek, av güzeldi burda işte..” hep kavga hep karşı duruş. Aslında baba küçük Vanya’yı severdi. Çünkü onda kendisini ketumlaştıran temkin ve öfke var. Ve nasıl da korkmuştur. Ta ki anne gelip onu sessiz, adeta etraftaki tüm sesi içip bitiren göğsüne basana dek.

Derinlemesine çözümlemesini yaptığınızda elinize sadece en çaresiz halleriyle insanın kalacağı bu film bana babanın 100 yıllık ahşap evden kazıp çıkardığı sandık gibi kapalıyken, nasıl oldu da içime Vanya’nın dürbününü çevirdi? Rus sineması aklımı başımdan almaya devam ediyor.

Reklamlar
Posted in: Filmler