The Machinist / Makinist

Posted on 22/06/2011

0
IMDB

Trevor Reznick uyuyakalıyor. Elinden Dostoyevski’nin Budala’sının düşmesiyle irkilerek uyanıyoruz onunla beraber. Hep karanlık hep gri hep yarı uyanık ama hiç yarım bile uyuyamadan. Tam bir yıldır uyuyamadığından şikayetçi, yediği çok az şeyi de midesinde tutamayan Reznick sık sık kasaba yolunu atlayıp havaalanında kahve yudumlarken düşünüyoruz; bu avurtları çökmüş, kaburgaları sayılan, sigarasını arabanın çakmak ucuyla yakan, bu yapayalnız, ellerini çamaşır suyuyla yıkayan muhtemel katil; bir zamanlar mutlu bir adam mıydı.

Filmin ana karakteri bir muamma, soğuk, uzak, dikkati dağınık. Bu da filmi içerden izlemeyi adeta imkânsız kılıyor. Dışarıdan parçaları bir araya getirmekle görevli seyirciye yeterince malzeme yer yer fotoğraflarla, evinde bulduğu notlarla, saati 01:30 u gösterdiğinde hep bir şeylerin ciddi şekilde yanlış olduğunu fark eden anti-kahramanımızca sunuluyor. İş yerinde bir yıllık uykusuzluğun/zihninin (veya iş arkadaşlarının?) oynadığı oyunlardan birinin dikkatini dağıtmasıyla ipler kopuyor. Reznick, filmin basında ürküttüğü seyirciler misali artık çalıştığı yerde de iş arkadaşları için (her zamankinden fazla) bir problemdir.

“Kim olduğumu biliyorum” diyor Reznick. Kim olduğumun bilincindeyim. onu rahatsız eden şey en bastan son ana kadar kendisi değil, dışında akıp giden, onu delirtmeye çalışan, ondan intikam almakta olan dünya. Çekmecelerde, torpidolarda, çöp kovasında, kan süzülmekte olan buzluğunda, tek dostu olan saatine para ödediği hayat kadının yanında Reznick ne bulacak?

Modern bir suç ve ceza uyarlaması gibi düşünebileceğimiz filmde atmosfer, müzikler, oyunculuk (Christian Bale) oldukça başarılıydı. Fakat zamanın ruhu bilginin getirdiği azabı, unutulmuş olana duyulan ihtiyacın sancısıyla deriştirdiğinden, hatırlanışla hikaye Reznick’in buzlugu gibi çözülüverince (01.30 AM) insan “bu koku da ne” demekten kendini alamıyor. Her açık ucun kapatılmaması da bir modern zaman izleyicisi olarak bana hala istediğim düşünce alanını açmıyor. Şimdi tüm uykusuzlara soruyorum: “kimsin sen?”


Tagline: Trevor Reznick is four letters away from the truth.

Reklamlar
Posted in: Filmler